Zajímalo by mě, jestli tehdejší redakce počítala s tím, že si někdo bude jejich dítko číst za několik let na mobilu. Pokud ano, tak by si odpustila třeba ty úvodníky, které se mi čtou fakt šíleně. A nepočítám s tím, že by to na PC bylo lepší. Každopádně se Score přestává omlouvat a naopak se ocejchovává tím, že je otázkou “životního stylu”. Ať je to možná s podivem, musíme jim dát za pravdu. Takovýchto magazínů, deníků bylo/je/bude samozřejmě více, ale Score se tím může skutečně pyšnit a Level vlastně taky. A vzhledem k omezenosti sociálních sítí v roce 1994 je tu snaha o to přiblížit se čtenářům i tímto způsobem, takže začínáme i s povídkami či soutěžemi. Panem et circenses…

Vlezeme tedy rovnou na novinky, které jsou tentokrát jednostránkové, ale po minulé CES vlně si myslím, že to nikomu z nás vadit nebude, navíc tu máme další splněný slib v podobě novinek o hrách z našich luhů a hájů. Všimněte si, jak nám dost rychle začínají cd-čka válcovat diskety a to je to otázka několika měsíců, co začal jejich vzestup. Vypíchnu snad jen velké tituly jako je kutící se Myst nebo Ishar III. A tedy to Československo… Hráli jste Loopz, Gomoku, Tajemství opičího kláštera nebo O Světákovi Bobovi? Přejdeme tedy k preview, které nám ukradlo dost prostoru z novinek, jenže taková Ultima VIII si skutečně takový prostor zaslouží (a pak, že zlé DLC nebyly, viz Speech Pack), nemůžou chybět ani letecké simulátory, takže hurá do čtení preview na Overlord. A nebojte ještě nějaký ten simulátorek bude! Je zajímavé, jak pomalu nastupuje trend, který se rovněž drží dodnes v podobě obsáhlých preview. Před tím byste je i přehlédli, ale kromě již dvou zmiňovaných tu máme preview ještě dungeon Ravenloft a další simulátor Evasive Action.

Před recenzemi ještě naleznete slibovanou novinku v podobě snahy o stmelení hráčské komunity a to rozhovor s Oldřichem Hejtmánkem, což byl majitel firmy Vision (vydavatel Score), velmi povedený, vtipný a většina uvedených postřehů platí dodnes. Tak už pojďme na ty recenze a tramtarará… Začínáme pěkně zostra hrou měsíce strategií Battle Isle 2. Že bych si ji přeci jenom jako úplný stratégový analfabet zahrál? Jenom ten cit pro detaily je ohromující. U strategií ještě zůstaneme a hned vytasíme další eso na poli strategií – Ufo: Enemy Unknown, které je do současnosti podporováno a honorováno, nedávno dílem z roku 2016 XCOM 2. Must-play bez výhrad. Přichází In Extremis, upřímně tohle fakt slyším poprvé a docela se mi to líbí. Taková na první pohled nevýrazná doomovka, ale pod povrchem… Upozorním na dokonalost Andrewova textu, další exemplární příklad čtivosti jeho recenzí a vidím v tom i své básnické střevo mimochodem… Pak tu máme pinball, každý jsme jej hráli a neříkejte mi, že ne? Na Microsofťácký Space Cadet jsem napsal i recenzi (zveřejňovat nebudu), ale hráli jste Pinball Fantasies? Potkanka Laura, wtf? No, nic, tentokrát je Score zase nabité známými herními sériemi, třeba Turrican vám musí něco říkat. Škoda, že Turrican 3 nestál za to čekání. Konečně tu máme nějaké automobilové závody s trefným názvem Rally, což je tedy už starší (s ohledem k vydání Score) kousek, ale za recenzi stojí, jestli dnes stojí i za zahrání, to nechám na vás. Při reklamě na joysticky jsem si posteskl, že jsem nezažil dobu klasických pákových joysticků, sice jsem ho chvilku míval, ale snad ani pořádně nevyužil a nad volantem slintám už od mala, kór dneska ty pro PS4 jsou boží!!! Zpátky k hrám – Captive 2 odehrávající se v roce 2017, trošku divoká představa o naší současnosti, ale budiž, takových bylo, že jo Katapulti? Nutno dodat, že se jednalo o sci-fi dungeon na Amigy. Určitě se vám už stýská po nějaké fantasy hře, tak co třeba Hero Quest 2, strategie od Gremlinů. Oprašme joystick… letecký simulátor! Harrier Jump Jet.

Následující hra Apocalypse je právě ta, po který je mi smutno, že dneska něco podobného moc v mainstreamu neletí. Vypadá naprosto fantasticky, se slzou v oku vzpomínám na Hell-Copter. Blížíme se k polovině, což znamená, že to zase vezmeme hopem. Pokud ale máte Amigu, porce krmení je více než slušná – Aquaventura, Theatre of Death, Arcade Pool, Diggers. U další čtveřice Amiga her mi dovolte si sladce zavzpomínat (jen chvilku). Globdule, Second Samurai, Innocent Until Caught a Tetris PRO. Tak u IUC jsem si vybavil, jak kamarád u některých her musel zkušeně měnit diskety (IUC pro Amigu jich měl 11!), což jsem zažil i já, ale s CD – třeba dodnes se mi válí v šuplíku Gabriel Knight 3, který měl 3 CD a nejhorší to bylo u Baldur’s Gate 2, ten měl CD 5! A to někdy bylo dosti otravné… A ještě tetris, bože tetris, taky těch promarněných hodin!!! Kdo neodehrál aspoň 24 hodin v tetrisu za život, je máslo. Tak mě napadlo, nahrál jsem v tom tolik hodin? Asi jo, když vezmu v potaz i verze na mobily. Omlouvám se za obsáhlou vsuvku, zastavte se nad cenami her v reklamě od Vision a pak se podívejte na Maca. Microsoft sice možná neměl v této době nijak znatelnou konkurenci, ale brát v potaz Apple prostě byla nutnost. Sice Mac zabodoval trochu jinde a jindy a v tehdejší době se s ním počítalo spíše jako s profi kancelářským počítačem, ale rozhodně se naň dalo sporadicky narazit i v našich kotlinách. Jeden Mac jsme měli i na základce, tady si akorát pamatuju, že ani my “zkušená pařanská generace” odkojená Windowsy jej neuměla ovládat. Škoda, že jsem si ho tehdá neukradl domů, protože jsem hry na Maca měl – bohužel aktivní rodiče si dříve neuvědomili, že mi tyhle hry (i když v té době levné) na můj počítač nepůjdou, a proto si dodnes musím hry vybírat a kupovat sám. A jdeme na soutěž, kdo by chtěl raději slečnu než tričko, to se ptát nebudu, ale upozorním vás na otázku č.3…

Nadšenci leteckých simulátorů tentokrát budou slintat blahem u plakátu z F-14 Fleet Defender a my ostatní prolétneme návody k titulům Labyrinth of Time, Dark Sun, The Companions of Xanth, Police Quest 4, Dragonsphere, Indiana Jones 4. Už jsme na straně 50, zakysneme u zákysníku a přehoupneme se do další Score novinky – povídky! V sekci hardware si probereme funkčnost zvukovky značky Gravis a novou herní konzoli 3DO, což je jedna velká reklama. To o nové Atari konzoli Jaguar se dozvíme už více, jenže je to průšvih… Tak s Cybermorphem si vystačíme! Víte, co je krdel? Pokud ne, tak se podívejte do techboxu, nu a jdeme na těch pár konzolových recenzí, kterým vévodí Segácký Sonic 3, Wimbledon. Škoda, že u Robocopa 3 a Addams Family (další recenze) nevidíme nějaké obrázky ze hry, Addamsova rodina by mě zajímala. Ice hodně zaskočila sličná Ariel The Little Mermaid, oprávněně. Nu a máme tu další velkou pecku, která “žije” dodnes – Castlevania! Průměr, který se líbí. Menacer! To není hra, ale zbraň k Mega Drive! Pokud vás zaujal článek o pirátství z minulého Score č. 5, tak zřete jeho pokračování a bojte se (aspoň z vás budou zdatní právníci)! Dost bylo vykřičníků, my se blížíme do finále tohoto Score, vlastně už tam jsme. Dopisy už komentovat nebudeme a jen připomeneme na konci článek o filmu Tetsuo – The Iron Man (podívat!!!), protože už beztak jste vyčerpaní jako krdel ptáků na cestě do teplých krajin (ano, krdel má spoustu výrazů). Takže příště na krdelnou!

Návody

 • Dark Sun – 38-40
 • Dragonsphere – 46
 • Indiana Jones 4 – 48-49
 • Labyrinth of Time- 37
 • Police Quest 4 – 44-45
 • The Companions of Xanth – 42-43

Lordhellovo shrnutí MUST PLAY titulů ze Score č. 6

 • Addams Family
 • Apocalypse
 • Battle Isle 2
 • Castlevania
 • In Extremis
 • Ufo: Enemy Unknown

Slabší měsíc. Battle Isle 2 jsem hrál. Chvíli. Pak mě to nebavilo. Místo toho se i dodnes vracím k prvnímu dílu UFO série. To měla být hra měsíce. Pinball Fantasies si taky jednou za čas spustím, hlavně čtvrtý stůl. Ten je best. Skulls & Bones se jmenuje? Asi. No, další hry jsou slabší, zachraňují to pak už jen konzolovky jako Sonic nebo Castlevania.

Cena: 30,- Kč
Počet stran: 68
Hra měsíce: Battle Isle 2 (91%)
Plná hra: /
Šéfredaktor: Jan Eisler

5 1 vote
Article Rating
0
Rádi bychom věděli tvůj názor, prosím komentujx