Score nám CD přílohou skutečně nabobtnalo, skvělé je, že na OldGames.sk, kde si můžete staré čísla přečíst ve skvělé kvalitě, můžete dokonce nalézt i samotné CD ke stáhnutí včetně vytípaných screenshotů z jeho obsahu. Co by mohli chtít sběratelé, kteří tento kousek ve fyzické podobě nemají, víc? Časopis samozřejmě zastává to hlavní jádro. Jak už z minula víme – CD přílohu si bez něj neobstaráte. Přesto můžu říct, že jsem podobnou situaci, kdy Score vycházelo ve dvou variantách, zažil i já. Tenkrát jsem ještě nějakých 5 čísel musel zůstávat s nástupem DVD přílohy u CD… Omlouvám se za obšírnější úvod, ale přidání CD přílohy, je skutečně další důležitý milník v historii herních magazínů u nás. Pojďme začít jako tradičně časopisem a nechat zatím CD CD (kapišto, Barte?)

Obálka už svým tankem ze hry Across The Rhine zachovává svůj punc megalomanství, kterým se toto číslo vyznačuje, nasliňme si prst a můžeme jen obdivovat redaktorskou práci, že „cédéčkem“ práce ve zvelebování nekončí, je tu i nový layout! Krom toho končí rubrika „Hra měsíce“ a nahrazuje jí „známka“ SCORE HIT. Ještě o level výš bude označení SCORE CLASSIC (neplést s rubrikou Klasika, kapišto?) Startujeme motorové pily. Hry přitahovaly kontroverzi pořád, to nám detailně poví v úvaze ICE o natáčení dokumentu ze série OKO – Kdo si hraje nezlobí. (viděl někdo, je někde dostupný ke zhlédnutí?) a zjistil, že „něco je špatně“. A má pravdu a bude hůř. Radši si vypláchneme oči jednostránkovou besedou o Score CD, ke které se dostaneme až na konci tohoto článku. V dalším článku od Tomáše Mrkvičky se podíváme na prvopočátky grafiky v reportáži o Silicon Graphics (pusťte si Akumulátor 1), jo a už v téhle době se řešil i raytracing!

Jdeme na recenze, jak už víme, hra měsíce se ruší, ale hned ta první nese nové označení „Score Hit“ – válečný realistický simulátor tankových bitev 1944: Across the Rhine. Z Druhé světové války se přesuneme lehce dál do dob mechů v Mechwarrior 2 a dokonce ze dvou úhlů pohledu, jak jinak než od Andrewa s ICEm (tady jsem si zase vybavil, proč jsem nějaké recenze četl taky několikrát a proč to dneska nechápu). A hitovou smršť nekončíme, geniální Simon the Sorcerer 2 je zpátky (už jsem psal, že jsem druhý díl hrál do zblbnutí pořád dokola – bez dohrání ovšem ☹). Není pochyb, že si tato výtečná adventura svých tří stran slávy zaslouží. Této pocty se dočká i Prisoner of Ice, u kterého zajásají hlavně fanoušci H. P. Lovercrafta. Letecké simulátory pořád jsou, ale vrtulníkové jsou v ohrožení, praise the AH-64 Longbow. Pokračování adventury Journeyman Project – Buried in Time se sebou nese naději v lepší multimediální budoucnost. Obchodně strategická simulace dopravní říše už sama o sobě zní děsivě – AIV Networks. Hardcore válečné stratégy zase potěší Stalingrad, jehož komplexnost je rozhodně obdivuhodná. Obdivuhodný ale není pseudoadventura Silverload s vlkodlaky. Radši autíčka v Micro Machines 2. Co byste říkali české! kopii Dune 2? Sem s tím? Tak dobrá – Paranoia. Pamatujete si na preview Renegade: Battle for Jacob’s Star? Můžete zapomenout, hra sice vyšla, ale moc se nepovedla. Satanisty moc nepotěší Dr. Drago’s Madcap Chase, což je něco jako převedená deskovka. Dnešní číslo je opravdu pastvou pro hardcore válečné stratégy, takže je jasné, že dalším zářezem je Flight Commander 2. Teď tu máme premiéru, pokud vím, tak hra s „nulou“ ještě ve Score nebyla – The Scroll (srajda to úplně není viz Daughter of Serpents, kdo ví, jak to vůbec bylo). FMV střílečka The Last Bounty Hunter rovněž moc neboduje. Mickey Mouse je trošku underrated, tak si jej konečně užijeme jako hlavního protagonistu v SNESácké skákačce The Magical Quest. Pak se jen otřeme se o další simulátor Combat Air Patrol. GameBoy! Animaniacs a Probotector 2. Kingpin (ne ten Kingpin), tak schválně – King pin… No, jasně! Bowling. Proč se nevyplatí kopírovat Lemmingy se dozvíte z recenze na Extractors. V Klasice se podíváme na pionýry adventur ovládaných myší – jednou z nich je Future Wars (1989). Another World (1991) je zase jedna z věcí, u které mě láká si její průchod prohlédnout na YT, ale samotnou ji aktivně hrát nechci, klasika to je bez diskusí.

Paměti v techboxu nám nevypadnou z paměti ani tentokrát (hehehe). Vrátíme se i k hobby hrám, tentokrát k robotům z Battletech. Ve firemních profilech se konečně dočkáme Westwood Studios. Ani knihovna MS Home produktů stále ještě není vyčerpána Isaac Asimov’s The Ultimate Robot. Pokračujeme se čtvrtou částí Virtuálního hrdinství, nechybí ovšem tradiční rubriky, do jedné stránky se nám propojily rubriky sci-fi a hudba, takže si přečteme pár vět o Žoldnéřovi od Jerryho Pournella a poslechneme Pink Floyd. Audiovizuální vjemy ukojí Ed Wood a dodnes kontroverzní Batman navždy (já ten komix zbožňoval, film vlastně taky). Je to k nevíře, ale dokázali jsme přelouskat (snad úspěšně) i tohle ®evoluční Score.

Score CD #20

Každé CD rozhodně nebudeme probírat tak dopodrobna jako samotný magazín. Ačkoliv se budeme snažit o to, abychom vypíchli jen několik věcí, které nenajdete v magazínu a jsou zajímavým zpestřením navíc. Třeba SCORE+ – nové obrázky, které jste ve Score nenašli + staré návody a články, které pro Score byly napsány, ale nikdy se do něj nedostaly. V novinkách konečně můžete slintat nad pořádnými obrázky z chystaných her (včetně slideshow). Jo a nechybí Pařeniště, které už bude vycházet jen na Score CD (možná se o něm zmíníme i tady v Pixelhuntu).

Vzhledem k tomu, že si můžete CD nyní volně stáhnout a podívat se na něho z první ruky díky OldGames.sk, vhod vám přijde snad následující:

Pokud se vám Score CD nepovede normálně přes zástupce v programech spustit, můžete zkusit klasicky přes příkazy, pro které je třeba základy práce s DOSboxem. Vše je jednodušší než se může zdát.

 • po rozbalení “.exe” souboru z OldGames.sk si ve zvoleném adresáři jednoduše ve Win10 z adresáře “CD” zvolte pravým tlačítkem “Připojit” “.iso” soubor a poté můžete otevřením DOSBOXu např. v základním adresáři už spustit CD.
 • jak se spouští CD a pro všeobecnou práci s hraním starých her v DOSu vám více než vhod přijde např. tento návod (nejen pro staré Score CD, jsem zvědav, jak si poradí současné Windowsy se staršími Score CD, které mám fyzicky i já, no těším se)
 • ještě jedna poznámka, z nedostatku času jsem nezkoušel instalovat programy nebo hry, ale vše by mělo fungovat, tak to zkuste.

Návody

 • Agent Mlíčňák – pokračování (61)
 • Dungeon Master 2 (50-52)
 • Realms of Arkania 2: Star Trail – pokračování (53-55)
 • Simon the Sorcerer 2 (62-64)
 • Star Trek: The Next Generation – A Final Unity (56-57)
 • Ultima VII – pokračování (60)
 • Wizardry VII – pokračování (58-59)

Lordhellovo shrnutí MUST PLAY titulů ze Score č. 20

 • Another World
 • Mechwarrior 2
 • Prisoner of Ice

Hned první dvě hry mě nebraly a stále ještě neberou – tanky a celkově hry ze druhé světové války mě opravdu nebaví, pouze pár vyjímek se najde v žánru FPS (BF, CoD), ale daly by se spočítat na jedné ruce. A Mecha hry? To je to samé, akorát ten tank má nohy. Kdysi jsem nějaké Mecha hry zkoušel, to ano, ale vesměs mě nebavily svým zpracováním. Možná, že kdybych začal na japonských Mecha Gundam hrách, tak bych to viděl jinak, ale takhle za mě pass. Kouzelník Šimon 2. Skvělá hra, ale oproti jedničce jsem ji nedohrál. Takže výzva v rámci Pixelu. Prisoner of Ice super, Buried in Time už si nepamatuju, ale zato Micro Machines 2. To byly herní orgie. Občas i ve čtyřech lidech na jednom počítači, jo, to byly časy… Paranoiu jsem kdysi zkoušel, ale jelikož jsem miloval Dune 2, tak tohle jsem nepřekousl. I když se jednalo o českou hru a tudíž bych tomu měl dát plusové body za snahu. Zbytek si nevybavuju, nebo není můj šálek kávy. Maximálně ten Mickey a Animaniacs na konzolích, na ty hry rád vzpomínám a jsou pro mě symbolem konzolového hraní. A Another World? To je legenda… Ta se prostě musí hrát. I v této době v podobě Anniversary.

Cena: 36,- Kč | Verze s CD – 120,- Kč
Počet stran: 84
Score Hit: 1994: Across the Rhine, Mechwarrior 2, Simon the Sorcerer 2
Score Classic: /
Plná hra: /
Šéfredaktor: Jan Eisler

5 1 vote
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x