Pamatuji si, jako by to bylo včera. Psal se rok 1995 a já podlehl kouzlu tycoonových her. A ne jen tak ledajakých, podlehl jsem přímo té původní a nejlepší, Transport Tycoonu (ano, vím, že první tu byl Railroad Tycoon z roku 1990 od stejné firmy, ale ta hra ještě neměla to správné magnátské kouzlo), legendární strategii od Chrise Sawyera. Pravda, tou dobou jsem hrál sice původní TT hru z roku 1994, která se mi navíc díky nějakému problému s pamětí počítače po nějaké době vypnula, ale hra mi učarovala. Taky aby ne, jsou tu mašinky, letadla a ten zbytek dopravních prostředků (stejně ty ostatní nebudete využívat), které vás zabaví na desítky a více hodin. Jenže teď se bavíme o Deluxe verzi, která přišla rok po vydání původní hry. A co nám tato verze přinesla nového? Nebo to je jako současné Deluxe edice her od EA, kde dostanete navíc třeba jeden vláček? Čtěte dál…

 

Napřed se podíváme na původní hru, Transport Tycoon. Po spuštění dostanete jednu náhodně generovanou krajinu, popřípadě si upravíte některé hodnoty. Na mapě máte několik dolů, rafinerií a měst. A továren. A lesů. A dalších věcí. A samozřejmě nesmím zapomenout na vodní plochy nebo kopce. Tak. A co dál? To záleží jen na vaší fantazii. Chcete propojit uhelné doly s elektrárnou? Není problém. Chcete propojit blízká města? Proč ne? Dejte mezi ně železnici nebo silnici, pár zastávek a umístěte tam vláčky nebo autobusy. Máte hodně peněz? Super, postavte ve městech letiště a spusťte leteckou přepravu. Máte na vodě ropnou rafinerii? Tak tam vyšlete lodě. Jediné, co vám v tom všem zezačátku bude bránit, budou finance. Začínáte hru v roce 1930, máte k dispozici nějakých 200.000 dolarů (nebo adekvátní částku v jiné měně) a máte možnost si z banky ještě nějakou sumu půjčit. V závislosti na obtížnosti, kterou jste si na začátku hry vybrali. Něco musíte zainvestovat a něco zezačátku musíte oželet, protože pokud se vrhnete rovnou na železnice, počítejte s tím, že spojíte tak tři města nebo továrny a jste bez peněz. V závislosti na vzdálenosti. A pak jen čekáte na to, až se vám peníze začnou vracet zpět. Samozřejmě vám hra pomáhá tím, že vám nabídne nějakou zakázku, za kterou dostanete na celý rok čtyřnásobek výdělků. A s tím se dá pracovat. Jen to musíte splnit dříve, než soupeř. Ten startuje pár měsíců po vás a pak další a další.

 

 

A co ta Deluxe edice? Tak předně je tu celá původní hra. Která má navíc možnost tvorby vlastních scénářů (čti map). Z původní hry se zachovala možnost hrát spolu s dalším hráčem na jedné mapě. A ta hlavní novinka? Tři nové druhy vzhledu map. Zatímco v původní hře máte jen jeden typ, tady si můžete navíc vybrat horskou krajinu, kterou pravidelně pokrývá sníh, pouštní krajinu, nebo fantasy svět, ve kterém převážíte cukrovou vatu, baterky, nebo bubliny. Samozřejmě s upravenými dopravními prostředky. A samozřejmě, každá mapa přináší jiná úskalí. Stavba železnice na horách je přeci jen nákladnější, než třeba v poušti. Tam naopak musíte stavět dlouhé tratě. A fantasy svět? Eh, jako zpestření je to sice fajn, ale na druhou stranu to normální člověk stejně nebude hrát. Třeba já si stejně pouštím původní mapu, kde si stavím své impérium. Nic totiž nedokáže chlapa uklidnit tak, jako pohled na svou nádhernou síť železnic, po které vám jezdí spousta vláčků, nad kterými létá množství letadel. A i když už si říkáte, že jste v pohodě, protože vlastníte většinový podíl všech protivníků a vyděláváte stovky milionů dolarů ročně, stejně se objeví nějaké ALE. Třeba to, že byla objevená magnetická jednokolejka (Maglev). Takže musíte předělat celou zastaralou železnici na novou. No jo, ale to by vám museli politici daného města povolit. Takže musíte investovat peníze do města, které se následně začne rozrůstat, až se z celé mapy stane jedno obrovské město. Amen.

 

Transport Tycoon Deluxe byl skvělý ve své době a je stále skvělý i v dnešní době. A proto je podivuhodné, že se nedočkal pořádného pokračování. Nebo remaku. Nebo remasteru. Nebo reněčeho. Sice existuje projekt Open TTD, který průběžně taky hraju a který hře přidal vyšší rozlišení, zoom, online mod, podporu jazyků jako je čeština (která ale není zapotřebí), několik dalších možností jako je založení vlastní továrny atd. Prostě neoficiální update, který zachovává legendu legendou. A je zdarma. Pravda, Chris Sawyer se sice pokusil navázat na úspěch TTD tím, že vytvořil hru Locomotion, která bohužel nedopadla dobře a nabízela mizerné ovládání se strašnou grafikou (v porovnání s TTD). Poté už se pouze zaměřil na tvorbu zábavných parků v sérii Rollercoaster Tycoon. A dnes? Doufejme, že alespoň Maschinky uspějí.

 

Co říci závěrem ke hře, která definovala nový žánr strategií a jejíž odkaz žije ve free podobě dodnes? Krásně vymodelované dopravní prostředky, poutavá krajina spojená s logickým uvažováním a hlavně nekonečné hraní udělaly z Transport Tycoonu legendu. A Deluxe edice tyto zážitky ještě podpořila. Takhle se dělají dodatky EA, inspirujte se!

5 1 vote
Article Rating
4
0
Rádi bychom věděli tvůj názor, prosím komentujx