My name is Larry, Larry Laffer…

Pokud máte rádi adventurky a hrajete je už nějakou dobu, určitě vám neunikla tato legendární série od Ala Lowa, jednoho z pilířů společnosti Sierra. Hra vyšla na systémy DOS a Windows v roce 1996 a i když se občas nazývá jako Larry 7, jedná se ve skutečnosti o šestý díl, protože Larry 4 nikdy nevyšel. A taky se jedná na dlouhou dobu o poslední pořádnou hru série. V roce 2013 se dostala na GoG a později na Steam, kde byla upravená (v rámci DosBoxu), aby se dala spustit i na nejnovějších systémech.

 

Jestli jste hráli Larryho 6, bude vám úvod hry povědomý. Ano, začínáte tam, kde jste původně skončili. V hotelovém pokoji s krásnou ženou v posteli. Bohužel opět zapůsobí Larryho smůla a původně slibná situace se zvrtne v katastrofu, kdy prcháte z hořícího hotelu a jediný pozitivní výsledek je ten, že obdržíte palubní lístek na plavbu v luxusní zaoceánské lodi. A samozřejmě je tu spousta krásných žen, které přímo čekají na Larryho, aby dobyl jejich lůna. Nebo alespoň tak si to hlavní hrdina myslí. Skutečnost je samozřejmě trochu jiná. Ženy musí napřed oblažit, než ony potěší jeho. Například krásnou upjatou knihovnici musí přesvědčit o půvabu sexuálních snů a tužeb, jiné musí pomoct s módní přehlídkou, zpěvačkám zajistit vystoupení atd. Ke splnění těchto úkolů samozřejmě musí Larry sbírat spoustu různých věcí a vy si musíte vyslechnout tuny dialogů, namáhat šedou kůru mozkovou k řešení zajímavých puzzlů a doufat, že Larry konečně najde tu pravou, která mu podlehne. Doslova.

 

Jak je na tom hra po technické stránce? Popravdě řečeno velice dobře. Zatímco předchozí díl byl ještě v pixelové grafice, je Love for Sail! krásně animovaný ve stylu klasických disneyovských filmů. Je pravda, že tou dobou začala spousta her tento styl využívat (v roce 1996 vyšel třeba první Broken Sword nebo Discworld 2), nicméně podle mě se vizuální stránka ke stylu hry naprosto hodí. Rozhodně lépe, než 3D prostředí v následujícím díle. Animace i prostředí vypadá velice dobře, navíc jsou jednotlivé scény i něčím oživené (něco se tam pohybuje) a do toho všeho tu máte i něco navíc. CyberSniff 2000. Tato věcička je sice jen pro majitele fyzické kopie hry a ne pro vlastníky digitální verze, ale přináší něco, co tu ještě nebylo. Kartu, na které máte políčka s různými pachy. A pokud hra zahlásí, že si máte přičichnout třeba k číslu 3, tak vezmete kartičku a čichnete si k trojce. S nadsázkou by se dalo říct, že se jedná o předchůdce VR :).

 

Celkově vzato se dá říci, že Love for Sail! je skvělým zástupcem klasických adventurek, které se dělaly ne pro peníze, ale pro zábavu. A proto to tak vypadá. Hra je zábavná, naplněná minihrami jako je třeba Where‘s Dildo?, kde hledáte 32 vibrátorů schovaných po celé lodi. A ty jsou znázorněny podle americké populární dětské série Where’s Waldo. Český hráč to sice neocení, ale je to zábavné. Ono celkově je ve hře hodně odkazů na popkulturní scénu, například jména žen na lodi (Jamie Lee Coitus, Dewmi Moore…) a to ani nemluvím o výskytu různých Easter eggů (Al Lowe u kapitánky).

 

Neříkám, že se už takovéto hry netvoří, ale pokud se člověk chce u hry takhle bavit, musí si počkat na Remake nebo Remaster, popřípadě se porozhlédnout po Indie scéně. Z aktuální tvorby tu máme akorát tak sérii o Deponii, ale to je asi tak vše. Je to škoda, ale doba se změnila a dnešní hráči už nechtějí sedět u hry a zírat hodiny do monitoru, aby přišli na to, jak vyřešit hádanku ve hře. Je to škoda, ale na druhou stranu, ještě že máme ty naše klasiky…

0 0 votes
Article Rating
6
0
Rádi bychom věděli tvůj názor, prosím komentujx