Ještě chci podotknout, že neznamená, že bychom se každý měsíc věnovali pouze jednomu vydání Score, máme co dohánět, takže to spíše bude na našich časových možnostech. Na obálce tu máme další “ošklivou” pixelovatou potvoru, která jaksi moc nekoresponduje se hrou měsíce, kterou je protentokrát slavná budovatelská strategie SimCity 2000. Jenže na tohle se prostě v roce 1994 nehrálo a i tak všichni chválili za nadčasový design a šmakózní obálku, jen ta nevyužitost všech prázdných míst na stránkách vadila (což mně zase vyhovovalo, nedovedu si ani jinak představit orientaci mezi všemi těmi texty). To se bude řešit ještě vícekrát, ale kvalita > kvantita.

Hned na úvod vás jistojistě zaujme netradiční úvodník s profily členů tehdejší redakce Score. Konečně se můžete dozvědět vše podstatné o vašich idolech. Nutno podotknout, že i když je vše celkem obsáhlé, tak se toho vesměs moc nedozvíte. To platí i o profilových fotkách/nefotkách. Rozhodně nechyběl několikrát zmiňovaný sex, aby si nemyslely tehdejší fanynky, že s redaktory nic není. Přejděme tedy rovnou na novinky, kde si můžete všimnout, že se pomalu začínají vynořovat hry na CD, což netušil nikdo, jak je někdo může vyplnit obsahem v době, kdy se hry vešly i do 1MB (samozřejmě i méně). Novinkám vévodí hlavně titul Beneath the Steel Sky od Revolution Software. Povšimněte si angažmá známých osobností z jiných odvětví a průnik do herního průmyslu – Dark Seed, Steel Sky, I Have No Mouth and I Must Scream

Preview sekci ovládá Theme Park, další kultovní mírumilovná strategie, kde hlavní housle hrála nádherná grafika (nádhera). Hrou měsíce je tedy SimCity 2000, zásadní titul z dílen Maxisu, kteří nám později přinesli ještě zásadnější The Sims. Nutno podotknout, že při čtení recenze mám taky chuť na to si něco vybudovat. Samozřejmě nechybí letecké simulátory, nejdříve je to hra Aces over Europe, kde zaujme, že autor recenze si pro potřeby hry ověřil její marketing a zjistil, že nelže. To jsou věci. Litil Divil možná vypadá dětsky roztomile, ale ve skutečnosti je to pořádné peklo i po stránce hratelnosti a to nebyl jediný titul, který byl téměř nehratelný. Hned následující recenzovaný titul ze série Quest for Glory IV: Shadow of Darkness je na tom stejně… To mi poněkud vzalo vítr z plachet, že bych si tuto sérii chtěl zahrát (díky za návody, kluci a holky!). Pojďme si tedy od adventur uklidnit u strategie. Campaign 2 zaujme rozdělením mezi strategickou částí a akční částí, která zářila díky povedenému 3D zpracování soubojů. Pokud máte rádi Star Trek, nesmíte opomenout adventuru Judgement Rites, která ale jinak neměla všeobecně moc co nabídnout. To Police Quest 4 už bylo jiné kafe a navíc dobře uvařené. Kór, když vám nevadí digitalizovaná grafika a nějaké ty mrtvé děti. Po Aces of Europe tu máme další “evropský simulátor” s všeříkajícím názvem – Tornado. Druhé pokračování Legends of Kyrandia s podtitulem Hand of Fate. Ne zrovna moc dětský titul a takový ani ryba, ani rak. Z obrázků to vůbec nevypadá zle, ale verdikt od Andrewa, mě přesvědčil, že s tím není nutné trávit čas. Už beztak je těch must-play titulů tolik a tolik…

A pak tu máme onen cdčkový exluzivní titul Labyrinth of Time, dost náročný na hardware a všimněte si chvály výrobců Electronic Arts, jo to byla tehdá jiná sláva. Zajímavý příběh a zpracování činí z LoT titul, co stojí za to zkusit. To Rebel Assault ze světa Star Wars trápí klasické neduhy, které se vlastně s filmovými hrami táhnou dodnes. Samozřejmě, že to neplatí o všech, ale tohle prostě byla dojná kráva. Pokud vám vadí nedostatečné vyplnění Score recenzemi, na straně 22 máte recenze hned 4. Sice to nejsou hry, za které by bylo nutno vraždit, ale je dobré, že se Score nebálo nikdy ani těch horších her. Naopak, moc dobře si pamatuju, že odpadní hry byly naši vyhledávanou kratochvílí a měl jsem spolužáka, který schválně hrál jen ty nejhorší hry. Nesmíme vynechat reklamu na 386 a 486, k tomu ještě přibalíme cd-rom mechaniku – to jsou ceny, co? Hned si jinak vážíte svých nabušených děl? Nebo ne…

Co by to bylo za Score, kdybychom si nemohli pověsit nějaký ten slušivý plakátek na zeď, tentokrát je to The 7th Guest a povedený artwork, však? Nejen virtuální realitou živ je člověk, co takhle vyrazit ven na Laser Game? Docela by mě zajímalo, jestli takovéto herní kratochvíle ještě dnes někde v Praze člověk najde. Jinak chválím za velmi povedenou reklamu, akorát ten kupon už nestihnete využít. Návody vezmeme hopem, najdeme tu Goblins III, Leisure Suit Larry 6 a musel jsem se snad jen pozastavit nad zajímavě vypadající Shadow of the Comet, jehož recenzi jsem ve Score vlastně ani nenašel a při tom dle obrázků to vypadá na hru, kterou bych si rozhodně rád zahrál. Pak tu máme Alone in the Dark 2, vrátíme se i s cennými tipy k hitu Frontier z druhého čísla Score, dokončíme Innocent Until Caught, u kterého jsem si mylně myslel, že jeho kompletní řešení dokázali borci obsáhnout už minule a skončíme tuhle sekci u Seal Teamu. Pak si dáme zákysník, projdeme si hardwarový slovník, když fakt usilujete o ten počítač a konkrétněji se na to podíváme v Techboxu.

Co se týče recenzí na Nintendo a Segu, je vidět, že už jich moc není, poněvadž ztrácí na popularitě a Score čtenáři chtějí jejich postupnou (snad ne potupnou) likvidaci. To by byla škoda, o recenzi The Lost Vikings od redaktorky Ireny by byla škoda přijít. Stejně tak o vypravěčskou recenzi na titul Splatterhouse 2, který by dneska byl jistě terčem všeobecné nenávisti, on možná byl i tehdy. Tak radši pojďme přejít k Jamesi Pondovi v titulu Aquatic Games, což je teda diametrálně odlišná záležitost od  brutálního Splatterhouse. Tuto šílenost bych ve své době chtěl určitě vyzkoušet, artwork je kouzelný! Jen té obtížnosti bych se bál, to by mi vynahradil MegaDrivský Rolo to the Rescue. Pokud ani slon by u vás nepochodil, tak by snad uspěl Road Rash 2. Závody motorek, při kterých si můžete ve 120 mílích za hodinu dát ještě přes hubu.

Už nám zbývají jen dopisy, kde se nám jako dodnes perou pochvalné názory s těmi méně pozitivními. Nicméně řada pařanů nemohla odpustit Scorácům odchod z Excaliburu a již zmiňované recenze videoher. V Kultuře (která taky nebyla už v této době několika lidem po chuti) se podíváme v trošku netradičním formátu na osobnost Michaela Crichtona a něco od Enigmy jste snad slyšeli i vy… A máme to za sebou, u dalšího Score se na vás už teď těším opět na čtenou.

Návody

  • Alone in the Dark 2 – 34
  • Frontier – 35
  • Goblins III – 29
  • Innocent Until Caught – 36
  • Leisure Suit Larry 6 – 30-31
  • Seal Team – 37
  • Shadow of the Comet – 32-33

Lordhellovo shrnutí MUST PLAY titulů ze Score č. 4

  • Labyrinth of Time
  • Police Quest série
  • Shadow of the Comet
  • SimCity 2000

To je celkem věc názoru, třeba Kyrandia 2 byla podle mého názoru kvalitní a těžká hra, která podle mě přinesla docela zajímavé herní prvky do adventurniho žánru. Celkově tahle doba přála adventurkám. Quest for Glory od Sierry byla výborná série, která měla podle mě nejlepší třetí díl, Star Trek mě taky bavil… jj, to byly časy…

5 1 vote
Article Rating
0
Rádi bychom věděli tvůj názor, prosím komentujx