Omlouvám se předně za vynechání května v daném měsíci, i když jsem minule podotknul, že to nesouvisí s měsíční pravidelnosti a jaký tu máme hned “zářný” příklad. Hlavně je to úplně jedno, protože si to čtete právě teď, tudíž kdykoliv. Dost zbytečných keců a vrhněme se na Score s pořadovým číslem 5. Score nám pomalu kyne, dospívá a pořád se pozvolna mění. Hlavní novinkou je dozajista počet stránek zvětšený na 68, což sice pořád není moc blízko tomu, na co jsme zvyklý dnes, ale stačí se podívat na samotný design a počet slov. Nakonec zjistíte, že se to tak moc neliší od toho, na co jsme zvyklý v současnosti i s ohledem na počet stránek.

Hrou měsíce je neznámý zářez ze série The Elder Scrolls, ano je to neuvěřitelných 24 let, co nás dělí od nedávného oznámení z E3 2018, že se blíží již šestý díl. Sice poměrně dost jiný TES než na jaký jsme v současnosti zvyklí, ale věřte, že bez této hry bychom možná žádný Skyrim na Alexe dnes rozhodně nehráli – má jméno Arena. Sonic má z reklamy na svou hru na konzoli Mega Drive dosti výrazný vzkaz, který platí vlastně dnes. HRÁT JE LEPŠÍ NEŽ JEN PŘIHLÍŽET. Věřte mi, že nic nezmění fakt, že hry si máte sami zahrát a ne se na ně dívat na YouTube na nějakého streamera. Pamatujte, že teprve až vaší koupí to začíná (neplatí o našich streamech :wink:). Dost filozofování a poučování, po očku mrknem narychlo na obsah a tradičně si projdeme novinky.

Velmi výrazný úvodník vám dá dopředu vědět, že se jedná o něco velkého, podotýkám, že z toho filozofování mě až bolela hlava. Pozastavíme se nad cenou her, probereme ještě dlouho trvající téma pirátství a přeskočíme list na Novinky. Když jsme u toho filozofování, co to je za výraz novinky? Novinky to jsou tak maximálně den-dva od uveřejnění. Tohle, co teď čtete je taky novinka a za pár týdnů, roků… to bude “starinka”, abych si taky přilil svou dávku filozofické mouky do mlýna. Všimněte si zvěstí, již v té době vyplývající z kořenů E3 z Las Vegas. Respektive tehdy ještě pod názvem CES a ano v Las Vegas. Vážně už tak dlouho to tady je, kdo by to byl řekl, že se teď dočkáme bombastických konferencí plných záběrů z her a my ještě nadáváme?! Rok 1994 na nás! Když si představím, jak se ty hry předváděly bez těch obrovských obrazovek (stačí si vygooglit nějaké informace, jak moc tragikomické bylo tehdejší představování her veřejnosti/akcionářům). Snad jen závidím to přirozené zaměření na single player.

CD-ROM totálně drtí diskety, dává se hodně velký důraz na hudební podklad u herních dobrodružstvích, z masivního nárůstu popularity herního průmyslu si “ukousnou” i ostatní trhy jiných než anglických textů a co si budeme nalhávat i dnes je problém najít cizí hru, co na vás promluví česky no a odklady, odklady, vývojáři holt přecpou vždy vánoční trh a to se ne vždy vyplácí (rovněž paralela se současností, kdy si taky nemyslím, že je dobré vydat 3 AAA tituly v jeden den). Oznámených her je tentokrát tolik, že se vážně nevyplatí je sem všechny vyjmenovávat, jen sdělím, že trend tentokrát z velké části obsahují mechové, chcete-li roboti. U nás třeba frčí battle royale a zombie, v roce 1994 mechové. Jo a ten Voyeur, schválně, co vás napadne při čtení popisu téhle hry. Jo a odsouvá se Dungeon Master 2, fuj! No a nesmíme zapomenout na obsáhlý odstavec o nějakém System Shocku. Líbilo se mi rychlé shrnutí “cd-čkových her” a premiérově se začínáme zajímat o dění v našich luzích a hájích, snad jen, že do Poldy je ještě daleko, ale však my tu díru do světa uděláme. Jo a nenechte si ujít Perličky na konec, je to taky dnes na E3, neví někdo? Nebo se mám spokojit s “pride” momenty z traileru na The Last of Us 2? Áááááno.

Preview sekci tentokrát ovládá Werewolf KA-50, kdo by se těšil na nějakého cyberpunkového vlkodlaka, tak má smůlu, protože se jedná o klasický letecký simulátor. A teď se pohodlně usaďte, na chvíli opusťte Skyrim a pojďme si povědět o The Elder Scrolls: ARENA. Co psát o jednom z nejznámějších RPG vůbec, které mělo za následek vznik kultovní fanbáze, která bují dodnes? Rozhodně doporučuji si čtivou recenzi přečíst sami, protože takhle v pár větách se nedá moc dobře popsat, co na této hře tak vynikalo. Než se vám teda Arena nainstaluje, pojďme se podívat na originální strategii Fantasy Empires. Blbě vložený font odpustíme a budeme tiše žasnout na to, jak si každý najde v zemi Mystara své… Až na Andrewa, který nesouhlasí, že by se jednalo o velkou bombu. Task Force 1942 dle screenshotů vypadá půvabně, ale kromě nadšenců námořních bitev, si hru úplně neužijete. A abychom těch válečných simulátorů neměli málo, zasedneme ještě do kokpitu F/A 18-Hornetu v DLC pro Falcon 3.0 s názvem Hornet-Naval Strike Fighter. Nevzdycháte, že tato móda leteckých simulátorů je už dávno pryč? A máme tu samé 3RD person zabíjačky? Já ne, ale věřím, že tihle nadšenci už dávno pilotují skutečné letouny, nebo ne? Dneska to máme vůbec nějaké filozofické, zklidníme se u strategického koktejlu s názvem Genesia? Asi moc ne. A u dětsky vypadajícího Fury of the Furries už vůbec ne, doporučuji přečíst! Takže se už na filozofování pojďme vyprdnout a podívat na “nehratelnou” divně vypadající střílečku inspirovanou Asteroids na Amigy – Stardust!

Přesedláme raději na adventurní vlnu se hrou The Companions of Xanth, z Xanthu vyrazíme zase do vesmíru v Star…Starlord. Samé Star (Wars, Trek, Super), Starlord si můžete taky jako pozorní čtenáři vybavit se souvislostí s prvním vydáním Score. Ještě pochválím ty tradiční Score odbočky v podobě kaše apod. Proto jsme to měli rádi! Starlord nebudu hrát už z toho důvodu, že Lordové jsou v této hře zobrazeni jako nejnižší vrstva feudálních pánů – fuj! Zchladíme si nervy tedy u “bylo, nebylo” pohádky Dragonsphere, tedy moc ne, jen masochisté a Andrew. Hodně mě zaujal stařičký styl “logických” kombinací předmětů a napadlo mě, co takhle s tím vyrukovat do nějaké dnešní adventury? Pokud jste si nedostatečně ukojili svoje simulátorské libido, máte tu další možnost ve F 14 Fleet Defenderovi… Co takhle formule s realistickou grafikou! IndyCar racing je vaší odpovědí. A chtěli jste být někdy Nomádem? Ano i to vám hry umožní, ale možná být jiným Nomadem než jste si původně mysleli. Každopádně chválím bonusové popisky jednotlivých ras ze hry, takovéto bonusy k textu prostě patří. Asi zůstaneme u Frontieru, ze sci-fi zpátky do dungeonu ve Wizardovi. Originální název, že a tak nějak originální je i samotná hra, takže přeskočíme list, ale průměrné herní břehy neopustíme, co takhle stolní hru na PC? King´s Table The Legend of Ragnarok nezní špatně, ale hra je špatná, ruce pryč a teď pozor! Vteřinu ticha – přichází legenda ne neuvěřitelných 2 disketách! Slyšíte ten hudební podkres v pozadí – Mortal Kombat! Co já jsem se ho snad jako jediné bojovky nahrál (ano, taková minirecenze na MK už ve Score byla, já vím). Následně se zastavíme u tehdejší cd-rom sci-fi hitovky The Journeyman Project, který mě ale upřímně dnes zkusit už neláká. To, co byste ale určitě hrát nechtěli je Iron Helix, stačí juknout na hodnocení. Meh. Recenze ale stojí rozhodně za to, teď už toho asi máte dost, tak to vezmeme hopem. Goal, Seek and Destroy, Brutal Sports Series: Football, T2 – The Arcade Game, z této čtveřice si nezahrajte raději nic. A my jsme se až teď dostali teprve do poloviny tohoto nabobtnalého Score.

Beneath a Steel Sky plakát už visí? A dobře visí? Tak fajn, jdeme dohrát ty naše resty s pomocí návodů – Goblins 3, Quest for Glory 4, Star Trek 2: Judgement Rites, Gabriel Knight, Litil Divil, Legend of Kyrandia 2, Bloodnet. Uf, uf, tohle je fakt nabité Score (a bude hůř). Nesmí chybět ani Pařanský zákysník a odpočineme si od her u informací o Atari Jaguar. Abych vás zbytečně neodrazoval výčtem her z Techboxu, tak rovnou přeskočíme na další stránku, kterou jsem se rozhodl vám i tady jemně ukázat.

No, dobře, zpátky k hrám! Dobytci, už vidím, jak by mi máma vytrhla tuto stránku (jako u Popcornu s Luneticama)! Holt je nutné se dál rozmnožovat, no ne? A křeček zadarmo se ještě nedal sehnat. Dost slintů, nebojte se, dojde ještě i na recenze na Segu a Nintendo. Průměrný Mercs, ještě horší Aerial Assault a pozor Ninja Gaiden! Tato série funguje dodnes, ačkoliv se tato verze pro Game Gear Score moc nezamlouvala. Blades of Vengeance už by mohlo leckteré hráčské srdce rozbušit. Dále tu máme BattleToads, jejichž oznámeného rebootu jsme se dočkali na E3 v roce 2018, tady vidíte, kam až sahají chutě vývojářů oprašovat staré tituly. A pokud vám žabičky nevoní, pojďte si zakouzlit v Jewel Masterovi. Pokud chcete radši si zalítat s křídly, zkuste Gynouga. Ještě zhodnotíme pořádné ovladače k Mega Drive a zastavíme se u bolestivého pirátění v tématu Zločin a trest aneb převýchova pařanů na pokračování. Dopisy, nějakej Zaklínač??? Máš? Cože?! ANO, TEN ZAKLÍNAČ, ale v týhle době ještě netušil Sapkowski, co se bude dít dál. Zakončíme to zhlédnutím Robocopa 3, konečně olizujeme prst naposledy a ukládáme i páté číslo Score do knihovničky, abychom krásně mohli otevřít to s číslovkou 6.

Návody

  • Bloodnet – 48-49
  • Gabriel Knight 1 – 42-43
  • Goblins 3 – 37
  • Legend of Kyrandia 2: Hand of Fate – 47
  • Litil Divil – 44-46
  • Quest for Glory IV – 38-39
  • Star Trek 2 – 40-41

Lordhellovo shrnutí MUST PLAY titulů ze Score č. 5

  • The Elder Scrolls: Arena

Arena pro mě byla hodně rozporuplná. Hodněkrát jsem jí ve své době rozehrál, ale nikdy jsem jí nehrál déle než 2-3 hodiny. A po nějaké době odznova. Na jednu stranu byla hodně revoluční, ale to jí bohužel stejně tak i škodilo. A nemluvím o spoustě bugů. To je ale trademark všech her od Bethesdy. Fury of the Furries je klasika, kterou jsem nedávno nahrál na náš YouTube kanál. Xanth mi ve své době unikl, ale Mortal Kombat rozhodně ne!

5 1 vote
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x